Dnia 28.01.2016 r. klasy I i II TIN wraz z opiekunami P. Magdaleną Drobnik-Pudłowską, P. Anną Kosmowską, P. Krzysztofem Błaszczykiem oraz P. Katarzyną Tadeusiak uczestniczyły w całodniowej wycieczce do Warszawy. Pilotem i organizatorem wycieczki do Belwederu, Łazienek i Sejmu była pani Dorota Więckowska, pracownik biura poselskiego Posła na Sejm Piotra Polaka.
Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od Belwederu, klasycystycznego budynku, który powstał w latach 1819–1822, a obecnie pozostaje własnością Kancelarii Prezydenta RP. Ze względu na konotacje historyczne szczególnie chętnie wykorzystywany jest podczas uroczystości o charakterze wojskowym, np. podczas wręczania nominacji generalskich oraz spotkań dyplomatycznych prezydenta bądź premiera z zagranicznymi przywódcami. Obecny Prezydent RP Andrzej Duda mieszka i pracuje w Pałacu Prezydenckim, ale czasami również korzysta z Belwederu. Niestety dla nas, w tym dniu Prezydent podejmował gości, stąd nasze zwiedzanie ograniczyło się do części muzealnej. Dokładnie były to pomieszczenia, z których korzystał pierwszy przywódca niepodległej Polski – Naczelnik Państwa Józef Piłsudski. Widzieliśmy jego gabinet z oryginalnym wyposażeniem, pokój dla adiutanta oraz muzeum poświęcone Marszałkowi. Ponadto zwiedziliśmy kaplicę pw. NMP Królowej Polski, która powstała w 1990 roku, z inicjatywy prezydenta Lecha Wałęsy, w miejscu, gdzie modliła się księżna łowicka Joanna Grudzińska. Na ścianie z czarnego granitu wisi obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. W belwederskiej kaplicy w 1991 roku modlił się papież Jan Paweł II.
Następnie udaliśmy się na spacer po Łazienkach Królewskich – jest to zespół pałacowo-ogrodowy przy Belwederze, założony w XVIII wieku przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Nazwa pochodzi od barokowego pawilonu Łaźni, wzniesionego w latach 80. XVII wieku. Oprócz budynków pałacowych, pawilonów oraz wolnostojących rzeźb znajdują się tutaj cztery ogrody: Ogród Królewski, Ogród Romantyczny, Ogród Modernistyczny i Ogród Chiński. Obok głównego wejścia, nad sadzawką, stoi pomnik Fryderyka Chopina. Od 1959 w letnie miesiące organizowane są tam na świeżym powietrzu niedzielne koncerty chopinowskie. Łazienki są miejscem wielu wydarzeń o charakterze kulturalnym, naukowym i rozrywkowym, a także jednym z ulubionych miejsc spacerów mieszkańców i gości stolicy.
O godzinie 13.40 udaliśmy się do Sejmu. Po spełnieniu wszystkich formalnych procedur, udaliśmy się do sali wykładowej, na krótki wykład o funkcjonowaniu Sejmu. Następnie weszliśmy na galerię dla widzów, z której obserwowaliśmy obrady Sejmu. Właśnie trwało Sprawozdanie Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych o rządowym projekcie ustawy o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego - Posłem Sprawozdawcą był Jerzy Polaczek.
Potem przeszliśmy na sejmową stołówkę, gdzie każdy mógł zjeść poselski obiad i poobserwować przebywające tam osobowości polskiej polityki.
Ostatnim punktem naszej wycieczki była wizyta w Warszawskiej Wyższej Szkole Informatyki – polskiej uczelni niepublicznej, która jest jedyną w Polsce specjalistyczną uczelnią, która prowadzi studia wyższe wyłącznie na jednym kierunku - informatyka. Nasza wizyta była podyktowana tym, że nasze klasy informatyczne zaangażowane są w projekt „IT- szkoła” - internetowy, otwarty program studiów e-learningowych w zakresie teorii oraz zastosowań technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT). Instytucją odpowiedzialną bezpośrednio za realizację Programu IT Szkoła jest Naukowa Akademicka Sieć Komputerowa. Partnerem merytorycznym programu jest Warszawska Wyższa Szkoła Informatyki. W przygotowaniu materiałów do kursów i wykładów Programu IT Szkoła uczestniczą czołowi polscy wykładowcy informatyki z najlepszych polskich i zagranicznych ośrodków akademickich.
Pan Krzysztof Błaszczyk umówił nas na godzinny wykład, który poprowadził wykładowca tejże uczelni P. Andrzej Ptasznik. Tematem przewodnim było „Programowanie strukturalne i obiektowe”. W bardzo przejrzysty sposób zostaliśmy zapoznani z istotą programowania, jego przydatnością w życiu oraz jak uczyć się programować. Sądzę, że większość uczestników została „zapalona” do nauki programowania. Następnie zwiedziliśmy parę pracowni komputerowych oraz chlubę uczelni, bardzo dobrze wyposażoną bibliotekę.
O godzinie 18.30 bardzo zmęczeni wróciliśmy do autokaru. W drodze powrotnej wstąpiliśmy na oczekiwany przez wszystkich posiłek. Do Łowicza wróciliśmy o godzinie 20.00.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tej wycieczki.