Dzień Otwarty w nasze szkole!

8.04.2016 0:00

Gimnazjaliści zainteresowani nauką na Blichu -

Dzień Otwarty w naszej szkole

Dnia 8 kwietnia 2016 roku  w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 RCKUiP im. Tadeusza Kościuszki w Łowiczu, podobnie jak w poprzednich latach,  zorganizowany został Dzień Otwarty.  Pierwsi odwiedzający naszą szkołę pojawili się już przed godziną  8.00, a ostatni goście opuszczali mury szkoły na Blichu po 17.30. Odwiedziło nas ponad  200 gimnazjalistów, serdecznie dziękujemy za przybycie i zapraszamy  do kontynuowania nauki  na Blichu.

W tym roku byli to uczniowie  z gimnazjów  w: Łyszkowicach, Kompinie, Kocierzewie, Domaniewicach, Popowie, Kiernozi, Błędowie, Bielawach, Bolimowie, Łaguszewie, Dzierzgówku, Dmosinie, Zdunach, Lipcach Reymontowskich, Słomkowie, Iłowie  oraz Gimnazjum nr 1, 2, 3 i 4 w Łowiczu. Przygotowani do prezentacji szkoły uczniowie oprowadzali  gimnazjalistów po wszystkich budynkach szkolnych, pracowniach, warsztatach , bibliotece z centrum multimedialnym oraz  nowoczesnych pracowniach językowych. Młodzież  przybliżyła młodszym kolegom sposób funkcjonowania szkoły oraz jej strukturę. Zaprezentowali osiągnięcia uczniów na licznych olimpiadach i konkursach co pozwoliło szkole uzyskać tytuł Srebrnej Szkoły 2015, Srebrnej Szkoły 2016 przyznawanej najlepszym technikom w Polsce wg Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2016 . Gimnazjaliści mieli okazję obserwować próby taneczne Zespołu Pieśni i Tańca „Blichowiacy”, degustować przekąski przygotowane przez uczniów Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych. W tym roku nauczyciele przedmiotów gastronomicznych przygotowali wyjątkową propozycję i doskonałą zabawę połączoną z degustacją znakomitych potraw. Nasi gimnazjalni goście mogli wziąć udział w konkursie MasterChef.  Uczniowie sami przyrządzali i dekorowali potrawy typu naleśniki i tartinki . Następnie prezentowali je przed komisją. Bardzo bogatą ofertę z zakresu informatyki przygotowali  nauczyciele tego kierunku . Uczniowie mogli zapoznać się z budową komputera, montowali jego poszczególne elementy, tworzyli prostą sieć komputerową oraz zapoznali się ze sposobami tworzenia stron internetowych i programowaniem. Nowością były zajęcia z dziedziny robotyki. Oferta cieszyła się dużym zainteresowaniem, podobnie jak projekcje i doświadczenia  zorganizowane w pracowni agrobiznesu i rolnictwa, gdzie uczniowie mogli poznać nowości z tej dziedziny. Gimnazjaliści przyglądali się także pracy maszyn rolniczych i warsztatowych. Uwagę gości przykuwały eksperymenty chemiczne i biologiczne wykonywane przez uczniów (pod kierunkiem nauczycieli) w pracowniach przedmiotowych w budynku A, między innymi w EKOPRACOWNI i pracowni analizy żywności, gdzie mieli możliwość wykrywania i oznaczania ilości cukru, wykrywania jonów w wodzie i innych eksperymentów naukowych. Gimnazjaliści, którzy tego dnia pojawili się na Blichu mogli z bliska zobaczyć m.in. jak działa symulator nauki jazdy. Uczniowie spróbowali  jak jeździ się  w różnych warunkach atmosferycznych . Bardzo dużym powodzeniem cieszyła się bogata oferta edukacyjna zaprezentowana  przez nauczycieli logistyki. Uczniowie pod kierunkiem prowadzących  mieli zajęcia na  hali  z wózkami widłowymi. Oprócz tego gimnazjaliści mogli wziąć udział w zawodach w formowaniu paletowej jednostki ładunkowej, wytyczaniu tras w profesjonalnym programie. Uczniowie zapoznali się z prezentacją i filmem: „Dzień z życia kuriera i spedytora”.   Nasi  goście zobaczyli  wiele innych maszyn stanowiących wyposażenie ZSP nr 2 RCKUiP w Łowiczu. Uczniowie gimnazjów przekonali się, że młodzież z Blichu bierze udział w różnorakich zajęciach pozalekcyjnych – koło chemiczne, językowe, zdrowego odżywiania, sportowe, fotograficzne i informatyczne oraz próbach  ZPiT „Blichowiacy”.

Każdy gimnazjalista otrzymał folder informacyjny o szkole i ulotkę o szkole na Blichu. Zainteresowaniem cieszyły się wszystkie kierunki:

- technik inżynierii środowiska i melioracji

- technik agrobiznesu

- technik informatyk

- technik logistyk

- technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki

- technik technologii żywności

- technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej

- technik żywienia i usług gastronomicznych

Zasadnicza Szkoła Zawodowa: kucharz

Zasadnicza Szkoła Zawodowa: mechanik - operator pojazdów i maszyn rolniczych

• Kursy kwalifikacyjne zawodowe: rolnik, kucharz, technik rolnik, technik żywienia i usług gastronomicznych.

Uczniowie szkół gimnazjalnych dowiedzieli  się , że w szkole na Blichu można uzyskać uprawnienia rolnicze, odbywać praktyki zawodowe w specjalistycznych gospodarstwach i ośrodkach , uczestniczyć w wymianach ze szkołami partnerskimi w wielu krajach Europy, brać udział w projektach unijnych, w wycieczkach zawodowych i krajoznawczych, pozyskać dodatkowe kwalifikacje: operatora wózków widłowych, prawo jazdy kat. B i T, spawacza, pracować na najnowszym sprzęcie rolniczym (np. siewnik pneumatyczny, kombajn zbożowy, traktory). Serdecznie dziękujemy gimnazjalistom za odwiedzenie nas i zapraszamy do skorzystania z naszej oferty edukacyjnej!!!

Donata Skierska, Elżbieta Chojnacka, Grzegorz Słoma   foto: R. Koprowski, A. Kosmowska, G. Słoma